Nowe funkcjonalności w wersji beta Tableau 10.5

Logo Tableau 10.5

Niedawno Tableau Software poinformowało o dostępności bety wersji Tableau 10.5. Nowa wersja wprowadza kilka bardzo znaczących usprawnień i szereg mniejszych aktualizacji.

Pierwszym newsem jest nowy silnik bazodanowy dla Tableau 10.5, a mianowicie HyPer, który początkowo był rozwijany na Uniwersytecie Technicznym w Monachium (TUM). Pozwala on na znacznie szybszą pracę z danymi w trybie ekstraktu (zarówno szybsze tworzenie, odświeżanie ekstraktu, jak i wysyłanie zapytań). Jest on także rozwiązaniem lepiej skalowalnym od dotychczasowego (pozwala na lepsze zarządzanie obciążeniem na Tableau Server).

 

Nowe możliwości z HyPer w Tableau 10.5

 

Drugą nowością jest możliwość zamieszczania wizualizacji w tooltipie. Pozwala to na znacznie głębszą eksplorację danych na każdym dashboardzie. Wystarczy najechać myszą na punkt danych, aby zobaczyć dodatkową wizualizację, przy jednoczesnym zachowaniu kontekstu danych oryginalnych.

 

Wizualizacje w tooltipie w Tableau 10.5

 

Począwszy od wersji 10.5 nie będzie też problemem eksportowanie workbooka do wersji wcześniejszej (do 10.2 włącznie). Do ciekawszych ulepszeń można także zaliczyć nowy rodzaj linii trendu tzw. power trendline (potęgowa linia trendu). Wprowadzono też możliwość połączenia z Boxem czy obsługę Tableau Server dla systemów z rodziny Linux. Zaktualizowano także mapy, dodano dodatkowe wsparcie dla zdalnego pulpitu (bardziej efektywne zarządzanie licencjami) oraz szereg innych usprawnień.

Pełną listę zmian można zobaczyć pod linkiem: Tableau 10.5 – beta

Więcej o Tableau można przeczytać na stronie głównej naszego blogu: Przejdź do strony głównej blogu