Współpraca z Klubem Dyrektorów Finansowych „Dialog”

Miło nam poinformować, że nawiązaliśmy współpracę z Klubem Dyrektorów Finansowych „Dialog”. W ramach współpracy odbyło się już pierwsze z cyklu spotkań, na którym pokazaliśmy uczestnikom jak prezentować dane, aby osiągnąć cel.

Prezentację poprowadzili Bartek Cywiński – nasz Konsultant BI oraz Prezes – Jędrzej Jażdżyk,  a po stronie Klubu „Dialog” głos zabrała Pani Prezes – Iwona Bartczak.

Zanim rozpoczęła się prezentacja, uczestnicy wypowiadali się o największych problemach dotyczących analizy danych.  Okazało się, że najczęściej mówiło się o zbyt dużym angażowaniu Działu IT w proces analizy biznesowej. Wszyscy stwierdzili zgodnie, że biznes potrzebuje szybkich rozwiązań i technologia ma temu służyć, nie jak w wielu przypadkach opóźniać cały proces nawet o kilka tygodni.

Ciężko się z tym nie zgodzić. Wyobraźmy sobie sytuację, że konkurencja wprowadziła swój produkt w nowej promocyjnej cenie. Adekwatna jakość produktu do jego ceny sprawiła, że zaczęli zagarniać dla siebie coraz większą część rynku. Musimy reagować. Potrzebujemy szybkiej analizy, chcemy wiedzieć na ile możemy zejść z marży, czy jest to konieczne, czy może lepiej dołożyć jakiś gratis w naszej ofercie. Prosimy Analityków o przygotowanie analizy What – if, chcemy poznać możliwie najniższą marżę, mieć możliwość symulacji co stanie się jeśli do naszego produktu dołożymy drugi i stworzymy pakiet. Wymaga to analizy na wielu polach. Dział Analiz prosi o przebudowę kostek i przygotowanie danych. Zwykle trwa to kilka dni, czasem nawet kilka tygodni.

Drugim największym problemem z punktu widzenia Lidera Działu Finansów jest wielkość plików oraz przygotowanie danych. Wąskie gardło często tworzy się w sytuacji, w której mamy wiele źródeł danych w różnych formatach. Jesteśmy partnerem Tableau w Polsce, ale nie będziemy twierdzić, że narzędzie jest do wszystkiego. Tableau w fantastyczny sposób połączy ze sobą wiele różnych źródeł danych, ale te dane muszą być przygotowane. W Data Analytics zajmujemy się kompleksowo wdrażaniem narzędzia, czyli zaczynamy od porządkowania danych, przygotowujemy środowisko, a na końcu szkolimy pracowników. Projekt jest skończony jeśli wszyscy użytkownicy biegle posługują się narzędziem. Dzięki takiemu podejściu mogliśmy skutecznie podpowiedzieć uczestnikom spotkania jak radzić sobie z takimi problemami i jakie narzędzia są wskazane do uporządkowywania danych.

Nasi goście poruszyli jeszcze wiele innych kwestii takich jak estetyka prezentacji, łatwość obsługi. Jędrzej starał się w wyczerpujący sposób odpowiadać na wszelkie pytania. Sama prezentacja po tak obszernej sesji Q & A, która rozpoczęła event była formalnością. Na oczach blisko 20 osób, Bartek Cywiński wykonał kilka raportów dotyczących sprzedaży oraz zbudował z nich dashboard. Uczestnicy, którzy nie mieli dotychczas do czynienia z Tableau, byli po wielkim wrażeniem szybkości i estetyki. Każdy zgodnie twierdził, że narzędzia Self – service BI to obecnie jedna z najbardziej potrzebnych rzeczy w każdym przedsiębiorstwie. Czy zgodzicie się Państwo ze mną, czy według Was czas Self-service BI dopiero nadejdzie?